KATEGÓRIE

Kategórie

Pozorne čítajte je to pre Vás! LED ŽIAROVKY A ICH ÚSPORA oproti BEŽNÝM!
29 April

Pozorne čítajte je to pre Vás! LED ŽIAROVKY A ICH ÚSPORA oproti BEŽNÝM!

V momentálnom dianí na poli technológií s alternatívnymi zdrojmi energií a ich súčastí, v dobe keď sa celý západný aj východný svet orientuje na tieto technológie za účelom šetrenia zdrojov a financií, už nemá význam riešiť otázky či budú, alebo nebudú LED technológie zdrojmi svetla budúcnosti.

NÁZORNÝ PRÍKLAD:

V momentálnom dianí na poli technológií s alternatívnymi zdrojmi energií a ich súčastí, v dobe keď sa celý západný aj východný svet orientuje na tieto technológie za účelom šetrenia zdrojov a financií, už nemá význam riešiť otázky či budú, alebo nebudú LED technológie zdrojmi svetla budúcnosti. Realita je taká, že LED žiarovky, LED reflektory, LED pásky sú už zdroje svetla súčastnosti. Už za nimi nepozerajú len nevedomí si stuácie ľudia, lebo namiesto toho, aby ušetrili z dlhodobého hľadiska tisíce Eur svojich úspor, a teraz minimálne investovali, tak radšej sa držia neefektívnej prastarej technológie a míňajú tak kvantá kilo-wat hodín elektrickej energie. Kalkulácie reálnej efektívnosti LED zdrojov sú uvedené nižšie. V skratke len dve vety: LED žiarovky sa extrémne oplatia, pretože úspora elektrickej energie oproti klasickým žiarovkám s vláknom je až cca desaťnásobná a životnosť LED žiariča až 50 násobná!

Pre zaujímavosťm ale spočítame úsporu v EUR pomerne presne. Ako predvolené pre porovnanie vezmeme bežnú vláknovú žiarovku o výkone 80W a LED žiarovku 8W, z našej ponuky ktorá má podľa nášho individuálneho porovnania rovnaký svetelný výkon, ako 80W vláknová žiarovka.

Pre porovnanie úspory u LED žiarovky vyjdeme z týchto predpokladov:

1. Žiarovkou budeme svietiť v priemere 4 hodiny denne
2. cena 1 kWh elektrickej energie je 0.20Eur
3. cena vláknovej 80W žiarovky je 0.65Eur
4. Životnost vláknovej 80W žiarovky je 1000 prevádzkových hodín
5. Životnost spomínanej LED žiarovky je 50 000 prevádzkových hodín (platí i pre LED pásky, reflektory atď)
6. Presnú cenu uvedenej LED žiarovky neuvádzame, pretože ceny sa priebežne menia a aktuálnu cenu nájdete u tohto typu LED žiarovky v našom obchode.

Na základe vyššie uvedených údajov, za dobu životnosti jednej LED žiarovky budete musieť kúpiť 50ks vláknových žiaroviek. Tieto žiarovky Vás budú celkom stáť 32.5 Eur.

Čo sa týka úspory na spotrebe elektrickej energie : 80W vákuová žiarovka spotrebuje za deň (priemer 4 hodiny svietenia) 0,32 kWh, za rok je to 117 kWh, čo je v Eurách: 23.4 EUR. Predstavte si, že v priemernom dome sa nájde aj 30-60 žiaroviek a svetelných zdrojov!

Spomínaná 8W LED žiarovka spotrebuje za rok 1-2 / 10 energie oproti 80W žiarovke s vláknom, čo je v Eurách: 2.34 EUR

Rozdiel je teda 21 EUR v prospech LED žiarovky a to za jeden rok na jeden kus!

Za 10 rokov je to teda úspora cca 210 EUR pri jednej vymenenj LED žiarovke, a ak by ste vymenili za 4 vákuové žiarovky naše LED žiarovky, usporíte za 10 rokov neuveriteľných 840 EUR! Berte do úvahy že aj vo Vašom priemernom dome/byte ich je omnoho viac. Spolu ušetrených tisíce EUR.

A vypočítať by sa dala ešte ďalšia úspora - a to na strate času a financií pri '' behaní '' do obchodu pre nákup vláknových žiaroviek, ktoré už doslúžili, ale to už necháme na Vás a Vaše posúdenie. Jediné čo Vám vieme ešte ponúknuť je profesionálny prístup ako v eshope, tak aj v našich kamenných obchodoch. Vynikajúce ceny za vynikajúcu kvalitu nami ponúkaných LED zdrojov popredných výrobcov čipov LED EU i USA (Bridgelux, Samsung, Epistar, COB) za ktorými si my naozaj stojíme.

Na základe uvedených skutočností je teda celkom jasné, že LED žiarovky nie sú žiadny luxus, ale veľmi výhodná investícia. Veď ktorá banka, Vám z Vášho vkladu vyplatí po 10 rokoch desaťnásobok a ešte Vám vráti uloženú čiastku?

Čítajte prosím i sekciu ako vybrať správnu LED do Vášho domova. Chceme Vás čo najpresnejšie informovať o LED technológiách dneška.

Ako rýchlo vybrať správnu LED??

Ak je pre Vás technika LED žiaroviek a celkovo LED zdrojov nová, a neviete aký typ alebo model presne vybrať, tak presne pre Vás je tento sprievodca vytvorený. Nechceme Vás zasypávať neprimeraným množstvom informácií, ale Vám vysvetliť a názorne ukázať prakticky a jednoducho spôsob, ako vhodne a efektne vyberať, aby ste sa necítili podvedený. Pri každej žiarovke je vidno podstatné technické údaje. Prezerajte, taktiež detaily výrobku pod ním, ak sa nachádza a je niečím špecifický. Pre viac info sledujte Blog LED, kde nájdete množstvo informácií, testov i recenzií rôznych LED produktov. Veľký dôraz blogu je venovaný i video nahrávkam s praktickými ukážkami napríklad inštalácií LED pásikov v pohodlí domova, zdrojov, žiariviek a iného LED sortimentu pre každodenné použitie.

Jednoduchý postup pri výbere ideálnej LED žiarovky

Pätica

Prvým parametrom pre výber správnej žiarovky je jej pätica. Skontrolujte existujúce svietidlo a určte typ pätice podľa nasledujúcej tabuľky, ktorá zobrazuje najbežnejšie pätice používané v slovenských domácnostiach v ratane ich rozmerov nožiciek, konektrov atď (E27, E14, GU10, GU11, MR11, MR16, G9, G4 a iné):

Farba svetla LED žiarovky, pásikov alebo reflektrov

Reálna farba svetla generovaného LED diódami sa uvádza nasledovne:

A, Teplá biela – odpovedá farbe svetla generovaného klasickou žiarovkou (2700-3500K), teda teplé žlté svetlo (ideálna do obývačky, spálne, detskej izby-vyvoláva pocit tepla v miestnosti)

B, Denná biela- farba prirodzeného denného svetla, jasné biele svetlo (5000-6000K)

C, Studená biela a denná biela- farba studeného silno bieleho svetla okolo(6000K), až do modra sfarbeného (7000-8000K), vhodná do kancelárskych, pivničných a chodbových priestorov. Budí dojem studeného priestoru, neni vhodná a prirodzená do relaxačných miestností. Skôr do skladov a pracovní a dielní, kde potrebujeme naozaj vysoký kontrast farieb.

Výkon LED v závislosti od klasickej žiarovke

Je to vlastne ekvivalent pre porovnanie obdobného svetelného výkonu medzi LED žiarovkami a klasickými žiarovkami. Nech viete, čo dostanete napríklad od 3W Led žiarovky, dostanete približne 25-30W klasickej žiarovky. Tu je vidno tú spominanú úsporu 90% s LED svietidlami. Čím viac lumenov-lm žiarovka vydáva, tým väčšiu svietivosť žiarovky dosahujú. Pre určitú predstavu tu uvádzame tabuľku publikovanú EÚ pre oficiálny prepočet svietivosti medzi bežnými žiarovkami a LEDkami. Ten rozdiel je enromný a nepriehľadnuteľný pre naše financie a výplaty (pre detailné info pozrite sekciu hlavnej stránky: Úspora s LED).

  • 3W (220 - 300 lm) LED žiarovka = 25-30W klasická žiarovka
  • 5W LED (410 – 500 lm) žiarovka = 40-50W klasická žiarovka
  • 7W LED (700 - 750 lm) žiarovka = 60W klasická žiarovka
  • 8-10W (920 - 970 lm)LED žiarovka = 75W klasická žiarovka
  • 12-14W (1300 - 1400 lm) LED žiarovka = 100W klasická žiarovka

Index podania farieb (CRI)

Jedná sa o ukazovateľ, ktorý meria reálne podanie farieb vo svetelnom spektre daného svetelného zdroja LED, oproti Slnku. Vyjadruje sa v hodnotách 0-100 Ra, s tým, že 0 Ra znamená, že nie sú vidieť žiadne farby, zatiaľ čo 100 Ra má slnečné svetlo. Rôzne lacné LED žiarovky majú do 70 Ra, čo je trochu málo. Všeobecne je akceptovateľné okolo 80 Ra a viac. Napríklad 80 Ra má bežná klasická žiarivka.

Uhol osvetlenia plochy pod svietidlom:

Čím menší je uhol svietenia, tým užší je kužeľ svetla a menej osvetlená plocha. Väčšina bodových žiaroviek má štandardne uhol svietenia od 30 ° do 90 °. Ak vyžadujeme osvit väčšej plochy, budeme voliť žiarovku s väčším uhlom svietenia, ako napríklad s uhlom 120 °. Maximálneho uhla osvetlenia dosiahneme so žiarovkou typu kukurica (corn), alebo klasická “Edizonovka”, ktorá vydáva svetlo 270-360 ° uhla.

VÝBER ukončný. Teraz už zostáva iba prekontrolovať miery žiarovky, tak aby sa do svietidla vošla, prípadne doladiť výber podľa účelu, dizajnu a intenzity. Ak máte ďalšie otázky, ktoré tu nie sú zodpovedané, neváhajte nás prosím kontaktovať. Pri výbere Vám radi budeme asistovať. Robíme to pre Vás. Všetky uvedené poznatky platia i pre LED reflektory, alebo LED pásiky, alebo sa v malých detailoch líšia. Stále si nieste niečím istí? Radi Vám poradíme na kontaktom čísle:0910 947 137 prípadne 0911 264 829.

Ďakujeme za Váš čas a veríme, že sme Vám jednoducho, prakticky a efektne poradili pri výbere vhodnej LED žiarovky, prípadne LED reflektora alebo LED pásika.